informacje finansowe

 

Kultura
"Obietnica poranka": Niezwykła podróż Romaina Gary'ego z Wilna przez Warszawę do Nicei. Z Charlotte Gainsbourg
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/fc/97/16/z23688188M,Pierre-Niney-w--Obietnicy-poranka-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>"Obietnica poranka" Erica Barbiera to ekranizacja powieści Romaina Gary'ego: nadzwyczajna historia żydowsko-litewsko-polsko-francuskiego pisarza i jego relacji z dominującą matką. Dramatyczna, dowcipna, sentymentalna i pewnie nie do końca prawdziwa, bo Gary przez całe życie miał skłonność do blagi. Od piątku w kinach.Kiriłł Sieriebriennikow, prześladowany rosyjski reżyser, zostanie dłużej w areszcie domowym
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/aa/3b/15/z22263722M,Kirill-Sieriebriennikow--rosyjski-rezyser-zatrzyma.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Na wniosek rosyjskich śledczych areszt domowy Kiriłła Sieriebriennikowa, reżysera teatralnego i filmowego, zostanie przedłużony po raz czwarty - do roku - podaje agencja Interfax.Muzeum Powstania Warszawskiego zyska nowy budynek i wejście główne od Towarowej
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/be/3d/14/z21222078M,Muzeum-Powstania-Warszawskiego-teraz-od-Towarowej-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie rozbudowane o nowe skrzydło i odwróci się twarzą do ul. Towarowej. Nowy budynek zostanie zaprojektowany w drodze konkursu architektonicznego. Jednego z najtrudniejszych, jakie w ostatnich latach zorganizowano w Warszawie.Charlotte Gainsbourg: Buntowałam się przeciw śpiewaniu razem z ojcem. Z nieśmiałością zerwałam rolą w "Nimfomance"
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/ef/97/16/z23688175M,-Obietnica-poranka-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- Kiedy dostałam propozycję zagrania po polsku, od razu powiedziałam: "Jasne! Biorę to!". Opanowanie języka i wymowy okazało się jednak nie takie proste i zajęło mi trzy miesiące - mówi gwiazda filmu "Obietnica poranka". Od piątku w kinach.


Dokąd można dojść, wychodząc od black metalu? Na nowej płycie Deafheaven marzą i straszą
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/6f/97/16/z23687791M,Grupa-Deafheaven.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Ekstremalne środki, ale muzyka nie dla ortodoksów. Albumem "Ordinary Corrupt Human Love" Amerykanie z Deafheaven dowodzą, że można być zarazem poszukującym i przebojowym.


PISF dofinansuje tylko dwa z 40 małych festiwali filmowych. Na lodzie zostały m.in. Pięć Smaków, Ars Independent czy AfryKamera
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/5a/96/16/z23685466M,Supa-modo---XIII-Festiwal-AfryKamera-2018.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W poniedziałek Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki drugiej sesji dotyczącej "edukacji i rozpowszechniania kultury filmowej", w ramach której przyznawane są dotacje na festiwale filmowe. Tylko dwa z 40 zgłoszonych dostały pieniądze.


Ojciec Rydzyk wycenił się na 88 milionów. Oto umowa Rydzyk-Gliński dotycząca Muzeum "Pamięć i Tożsamość"
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/1a/95/16/z23682074M,prof--Piotr-Glinski-Minister-Kultury-i-Dziedzictwa.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Tysiąc złotych za minutę - na tyle rzeczoznawca wycenił ponad 725 godzin amatorskich nagrań wywiadów o ratowaniu Żydów. Naukowcy oceniają: "To horrendum". Wywiady są wkładem fundacji Lux Veritatis w Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Mamy umowę zawartą przez ministra Piotra Glińskiego z Tadeuszem Rydzykiem.


Ambitny i przytłaczający Kamasi Washington oraz świetny debiut R+R=NOW. Totalna porcja jazzu
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/09/95/16/z23681033M,Kamasi-Washington---Heaven-and-Earth-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Kamasi Washington ugina się pod ciężarem ambicji, a R+R=NOW płyną na fali miłości. Dwie płyty, dzięki którym jazz dociera do nowej publiczności.


Wykładowca AT znęcał się nad studentami? Rektor Wojciech Malajkat wysłucha ich argumentów
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/cf/94/16/z23678159M,Wojciech-Malajkat.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>"To nieprawda, że nie podjęliśmy żadnych kroków" - pisze rektor Akademii Teatralnej Wojciech Malajkat w odpowiedzi na list studentów zarzucających jednemu z wykładowców stosowanie przemocy psychicznej. Wykładowcy odebrano zajęcia obowiązkowe, na fakultet nikt się do niego nie zapisał.


Po 62 latach odnaleziono nieznany dotąd scenariusz Stanleya Kubricka
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/da/77/bf/z12548058M,Stanley-Kubrick.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Odnaleziono scenariusz "Palący sekret" napisany w 1956 r. przez Stanleya Kubricka (1928-99) i pisarza Caldera Willinghama.