informacje finansowe

 

Kultura
Krzysztof Lenk nie żyje. Polski grafik, projektant czasopism i pedagog miał 81 lat
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/dc/5b/16/z23442140M,Krzysztof-Lenk.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Zmarł Krzysztof Lenk, wybitny polski grafik, twórca plakatów filmowych i okładek, projektant czasopism i krojów liter, specjalista w dziedzinie grafiki informacyjnej.Philip Roth - śmiertelnie poważny żartowniś. Pisanie było dla niego walką z życiem i o życie [VARGA]
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/d2/5b/16/z23442130M,Philip-Roth-w-swoim-ogrodzie-w-Warren-w-stanie-Con.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Jeśli pisarstwo Philipa Rotha budzi najwyższy podziw i szacunek, to decyzję o zaprzestaniu pisania należy uznać za najbardziej heroiczną, jaką może podjąć w swym życiu pisarz. Był klasykiem, ale nie dostał Nagrody Nobla. To jego pisarstwo jest największą nagrodą - dla nas, czytelników.Philip Roth nie żyje. Wybitny pisarz zmarł w wieku 85 lat
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/85/5a/16/z23439237M,Philip-Roth-w-1993-r-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Nie żyje amerykański pisarz Philip Roth, autor głośnego "Kompleksu Portnoya". Kilka lat temu, kiedy przestał pisać, podsumowując swoją karierę, stwierdził: - Zrobiłem wszystko, co tylko mogłem, środkami, jakie miałem do dyspozycji.Nagroda im. Fikusa dla Andrzeja Gajcego i Janusza Szwertnera za tekst o fakturach Kijowskiego
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/76/5a/16/z23438454M,Andrzej-Gajcy-i-Janusz-Schwertner-podczas-gali-roz.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Gajcy i Szwertner zostali nagrodzeni za "dziennikarstwo najwyższej próby". Kapituła wyróżniła ich za tekst w portalu Onet "Jak Mateusz Kijowski wystawiał faktury KOD-owi". Nagrodę specjalną otrzymał Krzysztof Kaźmierczak za wieloletnie śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary.


Tomasz Bagiński pracuje nad pełnometrażowym filmem o Panu Twardowskim. To kontynuacja cyklu"Legendy polskie"
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/9a/75/12/z19357594M,Kadr-z-nowego-filmu-Tomasza-Baginskiego--Twardowsk.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Tomasz Bagiński wyreżyseruje pełnometrażowy film o przygodach kosmonauty Twardowsky'ego. To rozszerzenie krótkich metraży z cyklu "Legendy polskie", które biły rekordy popularności na YouTube. Premierę filmu ''Twardowsky 3.14'' zaplanowano na 2019 r.


Copernicus Festival w Krakowie. Temat: jaką rolę odgrywa przypadek
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/3e/59/16/z23434046M,Copernicus-Festival.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Do tej pory skupiali się na rewolucji, geniuszu, pięknie i emocjach. Teraz przyszedł czas na przypadek. Piąta edycja Copernicus Festival w całości poświęcona będzie roli losu, pomyłki i błędu. - Gdyby nie przypadek, nasz wszechświat wyglądałby przecież zupełnie inaczej - mówi Bartosz Brożek, dyrektor festiwalu.


Rok temu zmarł Zbigniew Wodecki. W środę premiera jego ostatniej płyty, już teraz zobacz nowy singiel!
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/43/d6/14/z21848131M,Zbigniew-Wodecki.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W środę premiera płyty "Dobrze, że jesteś", nad którą Zbigniew Wodecki pracował w ostatnim roku życia. We wtorek - w pierwszą rocznicę śmierci artysty - ukazał się singiel "Chwytaj dzień" nagrany wspólnie z Kayah.


Strzępka i Demirski wystawiają "Króla" według Szczepana Twardocha. Boks, socjalizm i bicie faszystów w teatrze
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/2e/58/16/z23430446M,Szczepan-Twardoch--Pawel-Demirski-i-Monika-Strzepk.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Jeśli chcieli zrobić West End z czerwoną flagą, to odnieśli sukces. Monika Strzępka i Paweł Demirski przenieśli na scenę powieść "Król" Szczepana Twardocha. W dodatku zrobili to w ramach pisowskiego programu "Niepodległa".


James Levine kontra Metropolitan Opera, runda trzecia. Pięciu kolejnych mężczyzn oskarża dyrygenta o molestowanie
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/33/58/16/z23430451M,Dyrygent-James-Levine.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>James Levine, były dyrektor muzyczny i artystyczny Metropolitan Opera w Nowym Jorku (The Met), kolejny raz został oskarżony o molestowanie seksualne. W sumie zarzuty stawia mu już dziewięciu muzyków. Opera domaga się od dyrygenta niemal 6 mln dol. odszkodowania za straty wizerunkowe.


Nagroda Kapuścińskiego 2018 dla Anny Bikont za książkę "Sendlerowa. W ukryciu". "To książka do naprawiania świata"
<img src='http://bi.gazeta.pl/im/9f/25/16/z23220383M,Anna-Bikont-i-okladka-ksiazki--Sendlerowa-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017, Sergiusz Kowalski - z nagrodą za najlepszy przekład. Najważniejsze w Polsce nagrody dla książek non-fiction wręczono w niedzielę 20 maja podczas gali w Muzeum Historii Żydów Polskich.