informacje finansowe

 

Kultura
Nie jestem szalikowcem Tuska. Ale za jedną rzecz chcę mu szczerze podziękować
<img src='https://bi.im-g.pl/im/32/40/13/z20186162M,Marsz-Wolnosci-w-rocznice-wyborow-4-czerwca-1989-r.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Dlaczego 4 czerwca powinien być świętem narodowym?Dlaczego niszowe pismo budzi takie emocje? W tej sprawie widać patologie schyłkowego reżimu PiS
<img src='https://bi.im-g.pl/im/2a/21/1c/z29495594M,Minister-kultury-w-rzadzie-PiS-Piotr-Glinski.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W walce o pismo "Dialog", jak w krzywym zwierciadle, przeglądają się zranione narcyzmy kulturalnych tuzw "dobrej zmiany".Minister Gliński sam ocenia i decyduje. Znane kulturalne pisma znowu bez pieniędzy
<img src='https://bi.im-g.pl/im/e4/54/1c/z29706212M,Piotr-Glinski--Minister-Kultury-i-Dziedzictwa-Naro.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Druga tura wynikw konkursw grantowych odbywa się z reguły po cichu. Minister kultury decyduje tu już sam, bez pomocy ekspertw."Dosyć jednoznacznie wyrażałem swoje zdanie". Zachęta pozbyła się doświadczonego przewodnika
<img src='https://bi.im-g.pl/im/ee/6f/1c/z29816046M,Wystawa--Malarz-kleczal--jak-malowal---Zacheta--po.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Przejęta przez ludzi PiS galeria sztuki pozbywa się pracownikw, mających krytyczną opinię o prezentowanych tam dziełach. Rzeczniczka Zachęty twierdzi, że umowę rozwiązano z "ważnych powodw organizacyjno-prawnych".


"Wyraz oporu i odpowiedzialności". Warszawa pomaga pismu przejmowanemu przez ludzi PiS
<img src='https://bi.im-g.pl/im/ed/6c/1c/z29802733M,Redakcje-miesiecznika--Dialog--wspieraja-Warszawsk.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Warszawski samorząd wyda trzy numery "Dialogu Puzyny", pisma autorw i autorek "Dialogu", ktrzy nie chcą wspłpracować z narzuconym przez ludzi PiS nowym naczelnym, Antonim Winchem.


Jerzy Kryszak życzy "lepszego czasu dla Polski". Jego kabaretowa piosenka obiegła internet
<img src='https://bi.im-g.pl/im/3b/6f/1c/z29815099M,Jerzy-Kryszak-podczas-Polsat-SuperHit-Festiwalu.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Jerzemu Kryszakowi tym razem nie było do śmiechu. W gorzkiej piosence "Szczęśliwej Polski już czas" zaśpiewał o politycznej demagogii władzy.


Scorsese wraca do Jezusa. "Odpowiedziałem na papieski apel do artystw"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/89/6e/1c/z29812361M,Rezyser-Martin-Scorsese-podczas-festiwalu-w-Cannes.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Amerykański reżyser po wizycie w Watykanie i audiencji u papieża Franciszka ogłosił, że rozpoczyna prace nad filmem o Jezusie.


"Genialny rodzinny koszmar". Entuzjastyczne głosy po finale słynnego serialu
<img src='https://bi.im-g.pl/im/8b/5a/1c/z29731211M,Final--Sukcesji----Genialny-rodzinny-koszmar---sez.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>"Wspaniały koniec wspaniałego serialu", "mistrzowskie zakończenie". Co o ostatnim odcinku "Sukcesji" pisze amerykańska prasa. [BEZ SPOJLERW]


Sieriebriennikow ma rogatą duszę. W Rosji przeszedł gehennę, ale potrafi tworzyć tylko o niej
<img src='https://bi.im-g.pl/im/38/6c/1c/z29806136M,Kirill-Sieriebriennikow--opozycyjny-rosyjski-rezys.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Wiedeński "Parsifal" Richarda Wagnera w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa to połączenie opowieści o Rosji z apologią męskiego ciała. A w finale mamy scenę jak z Dostojewskiego.


Po co właściwie ludzie chodzą w gry? "Na pewno nie po to, żeby umrzeć"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/e5/6b/1c/z29800165M,Widok-na-Mount-Everest-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>W zdobywaniu szczytw nie ma żadnego sensu ani celu. Po co więc pchamy się na szczyty, bywa, że z narażeniem zdrowia i życia? Zapytałem o to ludzi gr - profesjonalistw, artystw oraz naszych czytelnikw.