informacje finansowe

 

Kultura
Nie rozgrzeszam "Przyjaciół" z seksizmu i homofobii, ale kultowy serial jest problematyczny z innego powodu
<img src='https://bi.im-g.pl/im/bf/bb/19/z26982335M,Serial--Przyjaciele--trafil-na-HBO.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Milenialsi krytykują "Przyjaciół" za seksizm, rasizm i homofobię. Te zarzuty wobec "Przyjaciół" łagodzi nieco fakt, że serial jest po prostu produktem swoich czasów.Almodóvar z arcydziełem, Radiohead z kołem ratunkowym. Najciekawsze wydarzenia online
<img src='https://bi.im-g.pl/im/75/ad/19/z26923381M,Penelope-Cruz-w-filmie-Pedra-Almodovara--Bol-i-bla.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Premiera książki Marcina Wichy, balet "Romeo i Julia" Krzysztofa Pastora i "Wstyd" z Teatru Współczesnego w Warszawie. Polecamy najciekawsze wydarzenia online.To była słynna zbrodnia: świadkowie milczenie przypieczętowali krwią. "Musiałem wykorzystać tę historię"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/94/ba/19/z26977172M,Zbrodnia-Polaniecka--Na-miejscu-zbrodni--w-czasie-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- To był wewnętrzny przymus, bo to, do czego doszło w Połańcu w grudniu 1976 roku, było dla mnie niepojęte - opowiada Ignacy Karpowicz o słynnej zbrodni, do której wraca w książce "Cicho, cichutko". Kilkudziesięciu świadków zbrodni mordercy związali przysięgą milczenia - kazali całować krzyż od różańca.Włoska bogini, westernowa prefeministka. Jej zdjęcia zdobiły ponad 900 gazetowych okładek
<img src='https://bi.im-g.pl/im/d0/b9/19/z26973904M,Claudia-Cardinale.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>15 kwietnia urodzinowego szampana otworzy z pewnością Claudia Cardinale. Z ekranowych włoskich bogiń ją zawsze lubiłem najbardziej.


To jedyny taki ogród w Europie, a stworzył go wybitny kompozytor. Zwiedzamy go wirtualnie
<img src='https://bi.im-g.pl/im/61/b9/19/z26972257M,Kompozytor-Krzysztof-Penderecki-w-swoim-ogrodzie-w.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- Zostaną po mnie muzyka i drzewa - mówił tuż przed śmiercią Krzysztof Penderecki. Wirtualny ogród wybitnego kompozytora został "wypełniony muzyką, obrazami, wspomnienia, wrażeniami i tajemniczą aurą odkrywania".


Jak zrozumieć człowieka, który nie żyje? Odpowiadają reżyser "Cichej nocy" i pewien krakowski pisarz
<img src='https://bi.im-g.pl/im/9c/7c/19/z26725532M,Jak-najdalej-stad.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Wiem, wiem. Śmierć nie jest tematem, który poprawia nam nastroje. Szczególnie w czasie pandemii. Powstały o niej jednak dzieła, których nie docenić nie wypada.


Fundacja Krystyny Jandy bez dotacji z ministerstwa. "Nauczyliśmy się liczyć na siebie"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/b5/5c/19/z26593973M,Teatr-Polonia-zaraz-po-otwarciu-teatrow-pokaze-swo.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>- Polityka polityką, ale w tym trudnym czasie sprawa ma dużo głębsze znaczenie. W tym roku ten żywy i nieodpłatny dostęp do kultury wydaje się nam jeszcze ważniejszy - Alicja Przerazińska, dyrektorka Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury, o braku wsparcia od ministerstwa kultury.


Tworzony przez osoby z zespołem Downa Teatr 21 bez pieniędzy od ministra. "Odwołamy się!"
<img src='https://bi.im-g.pl/im/7a/7b/14/z21475962M,Teatr-21-nie-dostal-dotacji-od-ministerstwa-kultur.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Tworzony przez osoby z zespołem Downa Teatr 21 nie dostał dofinansowania z ministerialnego grantu. Jakie są dalsze plany grupy, opowiada reżyserka Justyna Sobczyk.


Malta bez grantu z ministerstwa. Dyrektor Merczyński: Jestem zdumiony. Cięcia są ostatecznością
<img src='https://bi.im-g.pl/im/3c/b6/19/z26963004M,Dyrektor-Festiwalu-Malta-Michal-Merczynski.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Dyrektor Michał Merczyński komentuje brak dofinansowania resortu Glińskiego: - Jestem zdumiony i zakłopotany taką decyzją. Nieprzerwanie od 1994 roku festiwal Malta otrzymywał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. Nie zważając na koniunkturę polityczną, Malta była doceniana przez polski rząd.


Pejcz czy kałasznikow? Wiosenne uderzenie kulturalnych propozycji
<img src='https://bi.im-g.pl/im/c8/b6/19/z26960328M,Serial--Bonding-.jpg' align='left' hspace='4' vspace='2'>Nie, nie zajmują się prostytucją i stosunków seksualnych nie ma w ofercie - zresztą bohaterowie tej czarnej komedii często muszą odpowiadać na to pytanie. Na weekend polecamy serial "Bonding" i studenckie filmy Władysława Pasikowskiego, a także wybór spektakli online z polskich teatrów.